Sąd wydał postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia alimentów. Wniosek o zabezpieczenie został złożony 3 marca 2016 r. We wniosku wniesiono o zabezpieczenie alimentów od dnia jego złożenia. Sąd wydał postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia w dniu 4 kwietnia 2016 r. Wskazał w nim, że alimenty mają być płacone z góry do dnia 10 każdego miesiąca. Postanowienie zostało odebrane przez osobę uprawnioną w dniu 14 kwietnia 2016 r.
Pytanie: od kiedy uprawniony może domagać się wyższych alimentów?
Jeżeli w postanowieniu o zabezpieczeniu alimentów nie wskazano daty, od której obowiązany ma uiszczać wyższe alimenty, postanowienie jest skuteczne od dnia podpisania jego sentencji, tj. od 4 kwietnia 2016 r. Oznacza to, że uprawniony może domagać się wyższych alimentów już za kwiecień 2016 r. Powyższe wynika z art. 360 k.p.c. zgodnie, z którym:
Za kwiecień nie będzie to jednak pełna kwota. Za kwiecień uprawniony otrzyma alimenty wyliczone proporcjonalnie przy uwzględnieniu tego, że postanowienie to wydano 4 kwietnia. Proporcja w tym wypadku będzie wynosiła 27/30 zabezpieczonej kwoty alimentów (postanowienie wydano 4 kwietnia, a kwiecień ma 30 dni).
Od kolejnego miesiąca będzie to już pełna kwota zabezpieczonych alimentów.
Pytanie: czy druga strona dowie się o wydanym postanowieniu, a jeżeli tak to kiedy? Czy może złożyć zażalenie? Czy zażalenie wstrzymuje egzekucję alimentów?
Zasadniczo – zgodnie z art. 740 k.p.c. – w przypadku wydania postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia, strona obowiązana do zapłaty dowiaduje się o tymże postanowieniu dopiero po wszczęciu egzekucji przez komornika.
W myśl art. 740 § 1 k.p.c.:
Jednakowoż, jeżeli chodzi o postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia alimentów, to postanowienie te – wyjątkowo – doręczane jest obowiązanemu już na etapie wcześniejszym, tj. przez sam Sąd bezpośrednio po jego wydaniu.
Stanowi o tym art. 753 § 2 k.p.c., w myśl którego:
Obowiązany może złożyć zażalenie na postanowienie w sprawie zabezpieczenia. Stanowi o tym art. 741 k.p.c.:
Złożenie przez obowiązanego zażalenia nie wstrzymuje jednakowoż wykonania postanowienia. Postanowieniu takiemu Sąd I instancji nadaje bowiem klauzulę wykonalności z urzędu i postanowienie te można egzekwować, choćby obowiązany złożył zażalenie na nie. O nadaniu z urzędu klauzuli wykonalności ww. postanowieniu stanowi art. 743 § 1 zd. 1 k.p.c., w myśl którego: